Процесор — головний вузол комп'ютера. З його допомогою обробляється вся інформація, яка є як у власній пам'яті ПК, так і в пам'яті інших пристроїв. Що вище потужність процесора, то ефективніше робота комп'ютера.

Продуктивність процесора. Від чого вона залежить

Робота всіх застосунків — це виконання заданої послідовності команд на підставі даних, які розміщені в регістрах процесора. Швидкість зіставлення даних, а також відповідні команди для їхнього опрацювання й визначають потужність і ефективність роботи комп'ютера. До головних параметрів, які й визначають тип процесора можна зарахувати такі.

 • Тактова частота. Цей параметр вимірюється в мегагерцах. І вказує на кількість операцій, які виконуються за одну секунду. Виконання однієї операції може розбиватися на кілька тактів, що фактично знижує значення частоти. Однак потужність сучасних ПК дає змогу знехтувати незначним зниженням тактової частоти під час складних операцій.
 • Розрядність. Від цієї характеристики залежить підтримка процесором 32- або 64-бітових застосунків. Здебільшого моделі сучасних процесорів підтримують 64-бітову архітектуру. Розрядність впливає на обсяг оперативної пам'яті та на низку внутрішніх параметрів, які незначні для звичайних користувачів, але мають значення для професіоналів — розробників ПЗ.
 • Обсяг внутрішньої кеш-пам'яті . Характеристика, від якої залежить швидкість обміну інформацією між самим процесором і пристроями, які розміщені на комп'ютері. Тут швидкість обміну прямо пропорційна значенню.

Як вибрати процесор

Перш ніж вибирати новий процесор для комп'ютера, потрібно визначитися із завданнями, які стоять перед користувачем. Для зручності можна розділити потенційні рішення на такі варіанти.

 • Робочі або офісні процесори. Їхнім завданням є робота з офісними застосунками, інтернет-серфінг, перегляд відео та прослуховування аудіо. Це бюджетні процесори.
 • Ігрові процесори. Попри назву, вони мають доволі велику потужність, щоб не замислюватися про кількість відкритих програм, якість запущеного відео. У будь-якій сучасній грі саме процесор виконує такі складні дії, як організація полігонів, розрахунки освітлення, моделювання штучного інтелекту.
 • Топові процесори. Мають найвищі показники характеристик — високу продуктивність, потужність, максимальну швидкодію, безпроблемна робота з графікою, можливість виконання складних і професійних завдань.
 • Серверні процесори. Ця категорія пристроїв спроєктована для забезпечення високого ступеня надійності. Зазвичай вони тестуються в умовах, близьких до стресових із високими обчислювальними навантаженнями. Вони працюють на високих частотах і здатні забезпечити ефективне опрацювання великих масивів даних.

Окреме місце займають процесори для майнінгу. Цікавість до криптовалюти підвищується, що визначає виробництво відповідних інструментів. Майнінг потребує багато обчислювальної потужності, оскільки здійснюється на дуже потужному обладнанні, тому тут універсальний показник — потужність. Що вона більше, то профіт від самого процесу більше. Основними показниками під час вибору такого спеціального пристрою будуть тактова частота та кількість ядер. Інтернет-магазин ROZETKA пропонує вибір процесорів. Каталог магазину представлений пристроями в різних цінових категоріях під широке коло завдань — від бюджетних до топових моделей.

Роз'єми процесорів

Усі пристрої, що комплектують систему комп'ютера, — процесор, відеокарта кріпляться на материнську плату. Роз'єм або сокет центрального процесора спрощує заміну процесора для ремонту або апгрейду ПК. Сокети можуть вирізнятися:

 • кількістю контактів;
 • типом контактів;
 • розміром;
 • відстанню кріпильних елементів.

Під терміном сокет процесора мається на увазі гніздо на материнській платі та конфігурація роз'єму на певних лінійках процесорів. Сьогодні тільки дві компанії виробляють процесори для настільних комп'ютерів — AMD і Intel. Усі моделі сокетів AMD несумісні із сокетами Intel.

Типи роз'єму від Інтел:

 • socket 1150 — процесори з таким роз'ємом установлюється на топові моделі ПК, ідеальні для домашнього або офісного комп'ютера;
 • socket 1151 — сучасніша платформа з потужнішим графічним ядром;
 • socket 1155 — найбільш вікові гнізда, такі процесори актуальні в настільних ПК, серверах початкового та середнього рівнів. 

До роз'ємів від AMD належать процесори am3, процесори am3+ — поширені сокети, які підходять для багатьох моделей процесорів AMD. 

Ті, хто вирішив модернізувати свій ПК, можуть купити процесор в інтернет-магазині ROZETKA. У каталозі магазина представлені процесори під широкий спектр завдань від чипів для бюджетних комп'ютерів до процесорів для потужних ігрових девайсів.